Deficito ekonomika: kai trūksta ne tik medžiagų, bet ir trumpalaikei nuomai skirtų butų

2020 m. pavasarį, prasidėjus pandemijai, didelė dalis NT savininkų iš trumpalaikės nuomos perėjo į ilgalaikę. Tuo metu toks žingsnis turėjo daug logikos – sienos uždarytos, visas pasaulis sėdi namuose – kokia dar trumpalaikė nuoma?! Tačiau praėjo pusantrų metų ir situacija pasikeitė. Pasaulis skiepijasi, daug kas jau pasiskiepijo, žmonės vėl keliauja, tačiau butai į šią kelionę nesuspėjo. Tad trumpalaikės nuomos užimtumo skaičiams 2021-aisiais metais lenkiant 2019-uosius, pagrindinis deficitas yra ne svečiai, o… butai.

Atsigauna visas pasaulis

Visiškai neseniai rašėme apie smarkiai išaugusius butų užimtumo skaičius Vilniuje, kurie gerokai viršijo 2019 m. – geriausių metų trumpalaikei nuomai iki šiol – statistiką.
Pasirodo, gerus skaičius turime ne tik Lietuvoje – atsigauna visas pasaulis. Paprastas pavyzdys: per pandemiją, 2020 m. “Airbnb” rezervacijos susitraukė 41 proc. iki 193 mln., lyginant su 272 mln. 2019 m. Tačiau dabar situacija jau kita, ir nors “Airbnb” dar neskelbia rezervacijų statistikos už 2021 m., tačiau finansiniai skaičiai rodo, kad atsigavimas vyksta ir vyksta sparčiai. Kaip žinome, nuo 2020 m. “Airbnb” akcijos yra listinguojamos vertybinių popierių biržoje. Rugpjūčio mėnesį, skelbdama savo antrojo 2021 m. ketvirčio finansinius rezultatus, įmonė pranešė, kad per platformą buvo atlikta rezervacijų už 13,4 mlrd. JAV dolerių. Tai yra net 37% daugiau, nei tuo pačiu laikotarpiu 2019 m., kuomet pandemija dar net nekvepėjo.

Apie akivaizdų pasiūlos trūkumą

Kodėl sakome, kad šiuo metu rinkoje trūksta trumpalaikei nuomai skirtų butų? Vėlgi, pasižiūrėkime skaičius: remiantis tinklalapio “AirDNA” statistika, 2019-ais metais Vilniuje vien tik “Airbnb” platformoje buvo fiksuojamas rekordinis skaičius trumpalaikei nuomai nuomojamų apartamentų – 2800. Kiek turime dabar? Šiuo metu, t.y., trečiajį 2021 m. ketvirtį – 1045. T.y. beveik tris kartus mažiau. Tai – labai svarbus skaičius, ypač prisiminus anksčiau aptartus rekordinius rezervacijų skaičius ir augančias šio segmento pajamas

Trumpalaikei nuomai skirtų butų pasiūlos dinamika Vilniuje

Beje, panaši situacija ir Rygoje, kur 2019-ais metais rinkoje buvo 3000 trumpalaikei nuomai skirtų apartamentų, o dabar yra apie 1500.
Tačiau ar tikrai atsigauna turistų ir apsistojančių apskritai srautai? Pasižiūrėkime į oro uostus, kurie, pasirodo, dirba pakankamai neblogomis apsukomis. Palyginti su 2019 metų birželio-rugpjūčio laikotarpiu, šią vasarą visi trys Lietuvos oro uostai jau pasiekė 63 proc. priešpandeminio laikotarpio skrydžių skaičiaus, o Kauno oro uostas – net 79 proc. Kitais metais, tikėtina, turėsime dar geresnius skaičius.

Išvados?

Trumpos ir aiškios: ieškome modernių objektų centrinėje Vilniaus dalyje. Todėl jei tokių turite – kreipkitės, pasikalbėkime!