Korona viruso pandemija mums padovanojo aibę naujų, iki tol negirdėtų arba labai retai naudotų terminų – socialinė distancija, karantinavimasis ir kiti. Mes šiuo laikotarpiu taip pat turime nukaldinę naujadarą – hibridinė nuoma. Apie tai šiame įraše ir pakalbėsime.

Kas apskritai ta hibridinė nuoma?

Hibridinė nuoma – tai miksas tarp trumpalaikės ir ilgesnio laikotarpio nuomos. Prasidėjus pandemijai, trumpalaikės nuomos paklausa drastiškai susitraukė. Na, tai nieko nenustebino. Tačiau ilgainiui pamatėme, kad žmonės vis vien ieško būsto, tik ilgesniam apsistojimui. Poreikių diapazonas buvo labai didelis – nuo karantinavimosi iki apsistojimo būtiniausių reikalų tvarkymui, kas užtrukdavo apie mėnesį, du ir dar ilgiau.

Tad juodžiausiais pandemijos laikotarpiais hibridinė nuoma buvo tas faktorius, ant kurio mums, kaip verslui, pavyko išvažiuoti.

Šiuo metu trumpalaikės nuomos rinka atsigauna. Neseniai kalbėjome, kad pasiūloje trūksta butų, nes norinčių gyventi yra daugiau, nei galimybių apsistoti. Ką rodo smarkiai išaugę užimtumo skaičiai. Tačiau tai nereiškia, kad hibridinė nuoma prarado savo aktualumą. Anaiptol. Todėl toliau aptarsime modelius, kuomet ji pasiteisina geriausiai.

Idealus kontrastinis kokteilis

Tarp visų Rygoje „Houseys“ valdomų objektų, turime 2 nedidelius apartamentų viešbučius, kurių kiekviename yra po 4 apartamentus. Jie nėra Senamiestyje, tačiau centrinėje miesto dalyje, visiškai šalia Rygos širdies. Abiejuose projektuose esantys apartamentai šildomi elektra, todėl žiemą ženkliai padidėja eksploatacijos sąnaudos, ko pasekoje sumažėja grąža iš NT, kadangi minėtos sąnaudos tenka turto savininkams, o ne svečiams.

Atsižvelgdami į tai, pasiūlėme hibridinės nuomos modelį, kuris kol kas, mūsų nuomone, puikiai pasiteisina – 5 apartamentus išnuomavome 7 mėn. laikotarpiui iki balandžio / gegužės mėnesių. Į beveik visus juos įsikėlė užsienio studentai, kurie atvyko į Rygą per „Erasmus“ ar kitus mainus. Jie moka ne tik fiksuotą nuomos kainą, tačiau ir komunalinius mokesčius, kurių nereikia dengti savininkui. Kitus apartamentus nuomojame trumpalaikei nuomai, planuodami didesnę grąžą ir beveik 100% siekiantį užimtumą.

Kitas šio sprendimo privalumas – šių nuomininkų išvykimas sutaps su geriausio trumpalaikei nuomai sezono pradžia – pavasario antrąja puse, kuomet rinka pradeda smarkiai kilti aukštyn, pasiekdama piką vasaros mėnesiais.

Toks sprendimas leido fiksuoti net 15% investicijų grąžą iš abiejų projektų. Jei būtume likę tik ties trumpalaikės nuomos modeliu, tikėtina, kad ji būtų žemesnė ir siektų 10-12%.

Planas B

Ar dabar visiems reikia staigiai pereiti prie hibridinės nuomos modelio? Nebūtinai. Tačiau tokia, lanksčios, ar kaip dabar madinga vadinti hibridinės, nuomos rinka yra itin akytvvi – nuo trumpalaikės nuomos svečių iki iš užsienio vienam ar kitam laikotarpiui atvykstančių profesionalų renkasi apsistojimą moderniuose apartamentuose lanksčiomis sąlygomis. Tad visuomet gerai yra turėti nusimačius galimą sprendimą nekilnojamojo turto įveiklinimui, kuris mūsų jau yra patikrintas ir puikiai veikia.